Pēc tam, kad Tele2 paziņoja, ka “meteorīts” ir tikai daļa no jaunās kampaņas, šķiet vienaldzīgo nav! Lielai daļai sabiedrības uz mirkli tika dota iespēja noticēt meteorītam pie Mazsalacas. Kārtībsargu nostāja ir nosodoša. Tomēr reklāmistu domas dalās, tādēļ aicinām piedalīties nelielā diskusijā:
- Vai šī ir laba vai slikta mārketinga prakse?
- Vai tie, kas noticēja, spēs piedot un uzticēsies Tele2 zīmolam arī turpmāk?
Vita Sirica, Tele2 Sabiedrisko attiecību vadītāja: “Šo akciju rīkoja Tele2 sadarbībā ar mediju aģentūru Inspired.
Mēs esam uzņēmums, kas ir drosmīgs savās mārketinga aktivitātēs, un esam gatavi drosmīgiem risinājumiem, kas padara dzīvi sabiedrībai un medijiem interesantāku. Vienlaikus skaidrs, ka mēs nekādā veidā neapdraudam Latvijas sabiedrību un uzņemamies finansiālas saistības par savām aktivitātēm.
Meteorīts ir daļa no Tele2 turpmākās komunikāciju kampaņas, par ko šobrīd plašākus komentārus sniegt mēs vēl nevaram. Bet mēs varam apsolīt, ka mums padomā ir Latvijas sabiedrībai patiesi pozitīvs risinājums. Un meteorīts šeit ir kā spilgta metafora, kas sakuļ ūdeņus mūsu publiskajā telpā un sabiedrības apziņā. Plašās sabiedrības diskusijas jau vien ir vērtība, tās liek aizdomāties par virkni Latvijas sabiedrībai aktuālu jautājumu, izceļ konfliktus un liek pamanīt ne būt ne tikai pozitīvas lietas. Taču mēs kā kompānija redzam veidu, kā varam dzīvi Latvijā darīt labāku.
Zvani uz mūsu klientu centru rāda, ka sabiedrībai šādas spilgtas uzņēmuma izpausmes patīk. Nenoliedzami ir cilvēki, kurus šī akcija ir aizskārusi, taču pozitīvais vilnis ir lielāks.”
Ģirts Ozoliņš, EuroRSCG Riga: “Kampaņu nevaru vertēt, jo šī ir viena ativitāte, kurai patlaban nav redzams ne iemesls, ne atrisinājums. Bet redzams, ka Tele2 acīmredzami neizvērtēja visus iespējamos riskus un neparedzēja, ka tiks iesaistīti ne tikai mediji, bet arī speciālie dienesti un cerētais efekts pārvērtīsies drīzāk par defektu.
Tomēr visinteresantākā šajā gadījumā ir Latvijas centrālo mediju nekritiskā pieeja piegādātas informācijas kvalitātei. Ir daudzas aģentūras, kas specializējas uz vēlamā buzz radīšanu internet vidē, kur viegli var izplatīt baumas un versijas, tomēr centrālie mediji tomēr nedrīkstētu kļūt par viegli manipulējamiem nepārbaudītas informācijas izplatītājiem līdzīgi kā dzeltenā prese. Tas grauj jau tā zemo uzticēšanos medijiem. Katrā gadījumā šī aktivitāte lieliski nodemonstrēja jauno mediju spēku un kopējās tendences mediju patēriņa un satura veidošanas izmaiņās – no tradicionālajiem uz internetu. Diemžēl šoreiz tradicionālie mediji “dancoja pēc jauno mediju stabules”.”
Andris Rubīns, DDB Latvija: “Vienmēr esmu bijis un būšu par svaigām, radošām, drosmīgām idejām un netradicionālu pieeju zīmolu veidošanā un komunikācijā, taču meteora kampaņas veidotāji ir manāmi aizrāvušies. Man ir grūti iedomāties, kā šāda mediju, valsts iestāžu un sabiedrības muļķošana diennakts garumā un tad pavisam nevainīga atzīšanās, varētu uzlabot Tele2 reputāciju un zīmola mīlestību.
Lai cik man simpātisks šķiet organizatoru mērķis iedvesmot Latvijas sabiedrību un radīt interesantus notikumus, taču šo mērķi pilnīgi noteikti bija iespējams saniegt caurspīdīgāk, cilvēciskāk un godīgāk. Taču acīmredzot vēlme sasniegt vēl nebijušu uzmanību iesaistītās personas tā apdullināja, ka neļāva apzināties ar to saistītos riskus un negatīvo rezonansi.
Domājot par šo viltus trauksmi, es atcerējos paša bērnībā tik vilinošo rotaļu, kad peldoties mēdzu tēlot slīkšanu un saukt “palīgā”, lai pēc tam smaidot teiktu, ka tas bija tikai joks. Vecāki tad parasti atgādināja, ka īstajā nelaimes brīdi neviens vairs nereaģēs, jo uzskatīs par kārtējo joku. Arī saviem bērniem cenšos mācīt atšķirt gaumīgu un muļķīgu joku, lai arī šī robeža ir trausla.
Nedomāju, ka ar šo vienu aktivitāti nodarīts kāds būtisks zaudējums Latvijas tēlam. Latvija šobrīd pasaulē saistās ar milzīgu bēdu ieleju, kam nu iespējams pievienots arī jokdaru bedres un pamuļķu zemes statuss.
Visbeidzot gribu visiem mārketinga pilsoņiem novēlēt pēc šī notikuma nekļūt konservatīviem, paralizētiem un garlaicīgiem, nezaudēt drosmi un humora izjūtu, turpināt meklēt jaunas mārketinga idejas un formas, tomēr nezaudēt atbildības sajūtu un neuzskatīt sabiedrību kā viegli manipulējamu aunu baru.”
Anda Orlova, Citrus Solutions mārketinga vadītāja: “Šo mārketinga aktivitāti vērtēju divējādi – no vienas puses, ja mērķis bija panākt uzņēmumam grandiozu publicitāti, tad tas noteikti ir izdevies un “Tele2″ pārstāvji var justies gandarīti. Tomēr, dzirdot medijos nonākušo informāciju par “trako” ieceri, mani tā arī nesasniedza pamatojums – kāpēc tad īsti meteorīts? Uz kādām pārdomām, asociācijām vai secinājumiem tam būtu mani (un visu sabiedrību) jāvedina? Doma par to, ka tādējādi mēs varējām mazliet izvēdināt galvu, ir jauka, taču gribētos, lai pēc notikuma “atmaskošanas” tam būtu dziļāka jēga, kāds saturīgāks pamatojums – sasaiste ar uzņēmumu vai nozīme sociālā, ekonomiskā vai globālā kontekstā. Prieks, ka varam būt radoši, bet šādai rīcībai, manuprāt, nekavējoties nepieciešams “pildījums”. Nojaušu, ka “Tele2″ vēl turpinās šo kampaņu, taču tik skaļam notikumam skaidrojums bija jāsniedz tūlīt – citādi efekts strauji zūd.
Un, godīgi sakot, man nedaudz žēl vīlušos ģeologus un citus speciālistus, kuri uz meteorītu lika lielas cerības. “
Ielādēja: | Briljants |