Pareiza, skaidra artikulācija - noteikta prasība sabiedriskam darbiniekam. Jūsu alfabēta burtu izrunai jābūt labi uztveramai.
Dažreiz, starpību izrunā var nogrūst uz lokāla akcenta rēķina. Dažādos reģionos eksistē noteiktas izrunas īpatnības, un viena un tā pati frāze skanēs pilnīgi dažādi Bruklinas, Londonas, Tehasa un Vermonta iedzīvotājiem.
Tomēr, slikta izruna nav obligāti lokāla akcenta rezultāts. Varbūt, jums vienkārši ir «slinkas lūpas», t.i. jūs nerūpējaties par skaidru savu artikulāciju ikdienas dzīvē. Iespējams, jūs norijat dažus burtus vai skaņas.
Beidzot, jūs varat vienkārši nepareizi izrunāt dažus vārdus tikai tāpēc, ka ļaužu vairākums ap jums arī izrunā tos nepareizi. Tādu vārdu ir pietiekami daudz.
Ir nepareizas izrunas vēl viens tips — burtu piemetinājums vārdos, kur tiem nevajag būt. Piemēram, Pensilvānijā dzimušie bieži saka Varšingtona nevis Vašingtona.
Ja jums ir problēmas ar izrunu un artikulāciju (kura nodrošina pareizrunu), tad, ļoti iespējams, jūsu runu būs grūti saprast, un klausītāji iztērēs pārāk daudz spēka, lai klausītu jūs. Ja jūs aprijat skaņas, tad klausītājiem nāksies neapzināti aizpildīt atstarpes.
Parastā sarunā jūsu draugi viegli saprot jūs. Bet, ja jums nākas pārvarēt troksni telpā, klepošanu, aparatūras krakšķēšanu, mikrofonu sagrozījumu, tad jūsu artikulācijai jābūt nevainojamai.
Turklāt, ja jūs runājat pārāk ātri, tad jūs nogriežat patskaņu un līdzskaņu daļu. Klausītāja auss neuzķer to, ko jūs izrunājat, sacītā jēga zūd. Palēnināt runu var ļoti vienkārši — vajag skaidri artikulēt, izrunāt visas skaņas un zilbes.
Atslēga - skaidra artikulācija, bez pārspīlēšanas. Var uzturēt jebkuru ikdienišķu sarunu, izrunājot visas skaņas, burtus un zilbes. Nešaubieties, jūs izskatīsieties savu klausītāju acīs pilnīgi dabiski.
Izvairieties no manierīgas artikulācijas. Pārāk pareiza izruna kaitina, tāpēc ka skaņas iznāk pompozas, aukstas un garlaicīgas.
Nav jāriskē, lietojot nepazīstamus vārdus — jūs varat izrunāt tos nepareizi. Lai vārdnīca kļūst par jūsu draugu. Ja jums diezgan bieži sanāk izmantot grūtus, garus vārdi, lietojiet vārdnīcu kā mācību grāmatu un izveidojiet sev ieradumu griezties pie tās biežāk.
Mani skolnieki bieži saka, ka daudz ko ieguva pateicoties ieradumam nēsāt līdzi kabatas vārdnīcu un, pēc iespējas, griezties pie tās, vingrinoties garu, trīs-četru zilbju vārdu izrunā. Pārsteidzoši, bet tas tiešām palīdz uzlabot izrunu.
Es vienmēr saku saviem skolniekiem, ka mācīties pareizi runāt vajag ne tikai diktoram, pieteicējam vai aktierim. Apdrošināšanas aģents, suvenīru veikala īpašnieks, personāldaļas vadītājs, aspirants vai lokāla muzeja uzraudzītājs arī var daudz ko iegūt pateicoties darba praksei ar vārdnīcu.
Vairākumam vārdnīcu pirmajās lapaspusēs ir izrunas paraugi, kuru bieži lieto pieredzējuši oratori. Izskatiet tādu paraugu un iemācieties pārzināt zīmes, kas apzīmē cietas vai mīkstas skaņas, slīpu līniju, uzsvaru, defišu, punktu un abreviatūru pielietojumu. Izvēlieties vārdu, kuru jums nekad neizdodas izrunāt pareizi, un izrunājiet to
piecreiz. Izvēlieties uz labu laimi dažus garus salikteņus un baudiet to apguves un ienešanas procesu savā ikdienišķajā runā.
Izrunājiet pēc kārtas vārdus, kas sākās ar visiem alfabēta burtiem. Pavaicājiet sev, vai jums nav problēmu ar «L» burta izrunu vārda sākumā. Atveriet vārdnīcu uz «L» un izrunājiet pēc kārtas vārdus, kas sākas uz šo burtu. Jūs šļupstat? Pārejiet uz «S» un izlasiet visu lapaspusi.
Lasiet pie magnetofona un ierakstiet skaņas, kuras prasa pilnveidošanas. Nopērciet labu mācību grāmatu, kurā pietiekama uzmanība atlicināta izrunai. Turpiniet lasīt skaļā balsī, kļūstiet par runājošo cilvēku.
Trenējiet dzirdi, mācieties vērtēt savu izrunu, un ar laiku jūs būsiet laimīgi uzzināt, ka izrunājat vārdus pareizi un saprotami.