Pareiza aiziešana no iepriekšējās darba vietas ir vesela zinātne. No tā, cik pareizi un taktiski Jūs uzvedīsieties šajā situācijā, atkarīgs daudz kas, pat tas, cik ātri Jūs varēsiet atrast jaunu vietu un saglabāt to.
Vispirms, mierīgi visu pārdomājiet. Aiziešana ir pietiekami nopietns solis, kuram itin bieži seko lielas pārmaiņas dzīvē. Nevajag pieņemt steidzīgu lēmumu.
Uzrakstīt atlūgumu dusmu vai izmisuma brīdī nav vissaprātīgākā rīcība. Nav vērts to darīt konflikta sparā.
Atcerieties, ne vienmēr var veikt atpakaļgaitu! Kas zina, ja nu Jūs pēkšņi nožēlosiet
savu rīcību. Un kad nākamajā dienā Jūs atnāksiet uz darbu, var izrādīties, ka Jūsu vietā jau atraduši jaunu darbinieku, vai sadalīti Jūsu pienākumi starp kolēģīem.
Aiziet no darba Jūs vienmēr paspēsiet. Galvenais ir izdarīt to tā, lai ne tikai nenodarītu sev kaitējumu, bet arī izdabūt maksimālu labumu no situācijas.
Ja Jūs meklējat jaunu darbu nevis "bezdarbnieces" stāvoklī, bet, lai arī nemīlamā, tomēr uzticamā darba vietā, Jums ir daudz vairāk izredžu uz panākumiem. Jūs jutīsieties daudz pārliecinātāka, ja nenokļūsiet izmisušas sievietes stāvoklī, kas ir gatava uz jebkuru darbu pat ar neizdevīgiem nosacījumiem.
Atbildes:
— "gribu nomainīt darbības vidi";
— "ir vēlme izmēģināt sevi citā sfērā";
— "domāju, esošajā darbā es jau esmu sevi izsmēlusi" - radīs daudz izdevīgāku iespaidu uz darba devējiem.
Bez tam, atrodoties darba vietā, Jums ir iespēja lietot datoru, autoatbildētāju, faksu - visus līdzekļus, kas ir spējīgi atvieglot darba meklējumus. Kad kūst ietaupījumi, bet darba nav, Jūs varat piekrist uz mazāk izdevīgiem nosacījumiem, nekā pirms Jūsu aiziešanas.
Un vēl vajag ņemt vērā ne mazsvarīgu faktu: eksistē tā saucamās "klusās sezonas" darba tirgū. Tas ir laiks, kad atrast jaunu vakanci ir praktiski neiespējami. Piemēram, vasarā, atvaļinājumu laikā. Kaut arī dažās iestādēs vasara ir visērtākais laiks jauna darba meklējumiem. Tas skar augstskolu pasniedzējus, bērnudārzu audzinātājas un skolotājas.
Tā vai citādi, skatieties kalendārā, iekams grasīsieties rakstīt atlūgumu. Citādi varat kļūt par bezdarbnieci tieši šajā "sarežģītajā periodā". Bet ilgstošie pārtraukumi darbā, liek aizdomāties darba devējiem, nerunājot jau par to, ka iedragā pašpārliecinātību.
Ieteicams pieturēties arī pie citiem likumiem.
Nestāstiet par saviem plāniem par aiziešanu visam kolektīvam. Var gadīties, ka darba meklējumi ievilksies, bet visi apkārtējie gaidīs, kad gan Jūs beidzot aiziesiet. Izsmējīgi vai līdzjūtīgi (tādā situācijā gan tas, gan cits ir vienādi nepatīkams) uzskati un jautājumi tikai sabojās Jums garastāvokli.
Ejot uz pārrunām, nekad nekritizējiet savu agrāko vadību, kā arī kārtību bijušajā organizācijā. Ipaši uzmanīgi, runājot par iepriekšējo darbu, esiet, ja kandidējat uz līdzīgu darbavietu.
Pacentieties pabeigt jums uzticētos pienākumus un pēc iespējas labāk. Citādi, pabeigt to nāksies kādam no kolēģiem. Tas sagādās noteiktas grūtības ne tikai tiem, bet, iespējams, arī Jums.
Ja Jums būs vajadzīgs raksturojums jaunajai darbavietai, iepriekšējā vadība var tajā atspoguļot visas Jūsu kļūdas pēdējā laikā un diez vai jaunajā, ar grūtībām atrastajā darbavietā, uz kādu tas radīs labvēlīgu iespaidu : "Negodīgs līdzstrādnieks, nenoveda līdz beigām nevienu darbu, nedrīkst paļauties nevienā jautājumā u.t.t." Tādēļ, lemjot pāriet uz citu darbu, ir labāk izdarīt visas lietas līdz galam un nodot tās jaunajam darbiniekam pabeigtā veidā.
Kas zina, var atgadīties arī tā, ka Jums nāksies palikt esošajā darbavietā vai arī atgriezties turp pēc kāda laika. Nevajag nodedzināt aiz sevis visus tiltus.
Kas attiecas uz jautājumu "kur aiziet?"
Eksistē daži varianti. Vienu mēs jau esam pieminējuši. Tas ir darbs citā organizācijā, bet tajā pašā sfērā. Šeit ir daudz izredžu atrast darbu diezgan ātri, ja Jūs esat pieredzējis un spējīgs
darbinieks. Vēl labāk, ja ir iespēja norādīt kopsavilkumā, kādi kontrakti tika noslēgti pateicoties Jums, ko jaunu Jūs ienesāt darbā kompānijai, un tā tālāk. Kā likums, vadītāji
labprāt ņem darbā perspektīvus darbiniekus no sakarīgām organizācijām.
Cits variants - meklēt darbu, kas Jums ir pilnīgi jauns. Tam, protams, nepieciešams iegūt speciālas zināšanas.
Ir daudz un dažādas darba apmācības, kvalifikācijas paaugstināšanas kursi vai kursi, kas dod iespēju saņemt mūsdienīgu un labi apmaksātu profesiju. Piemēram, datorgrafikas dizainers vai ofisa menedžeris.
Tādi kursi, protams, ir par maksu. Bet paveras vairāk iespēju iegūt jaunu darbavietu.
Lai saglabātu dvēseles līdzsvaru. speciālisti tādos gadījumos iesaka domās novērsties no notiekošā. Protams, tā, lai tas netraucētu darbam.
Ir prātīgi ignorēt nelabvēlīgu kolēģu noskaņojumu pret Jums, pārceļoties domās par gaidāmās vakara satikšanās vai tikšanās ar bērniem, gaidot teātra apmeklējumu, koncertu, t.i. pacensties maksimāli attālināties no notiekošajiem nepatīkamajiem notikumiem.
Var arī vienkārši iedomāties, ka drīz Jūs pametīsiet šo kolektīvu un atstāsiet pagātnē visus konfliktus.
Galvenais - nepazaudējiet optimismu! Tad pat vislielākās nepatikšanas tiks uztvertas, kā pagaidu. Beigu beigās, tas taču ir tikai darbs. Šeit Jūs pavadāt lai arī lielu, bet tomēr tikai daļu dzīves.
Bez darba, katram cilvēkam, ir arī citas intereses, kas rada patīkamus brīžus - draugi, labi paziņas, radi, iemīļotais cilvēks, aizraušanās. Ir tikai jācenšas neļaut emocijām valdīt pār Jums, lai tās nevarētu aizklāt visas pasaules krāsas.
Neaizmirstie par to!