"Īpašums ir nekas, bet māka to baudīt - viss", - mīlēja atkārtot lieliskais Stendāls. Ievērojamā rakstnieka, kurš pazina īstas mīlestības jēgu, izteikumu var attiecināt uz sieviešu seksualitātes problēmām. Vai ne no tā, ka vēl pavisam nesen „seksa mums nebija”, daudzas sievietes kautrējas izteikt vārdu „orgasms”, bet dažas slēpj pat pašas no sevis, ka ne reizi dzīvē to nav izjutušas?.. Tajā pašā laikā psihologi un seksopatalogi uzskata, ka sekss bez orgasma ir stress gan organismam, gan psihei.
Interesanti, ka trešdaļa sieviešu orgasmu izjūt pēc dzemdībām. Kāpēc? Tā skaidrojumam ir vairākas teorijas.
Pirmā teorija. Hormonālā
Dzemdības veicina sievietēm oksitocīna izstrādi – hormonu, kas „formē” mīlestību. Oksitocīns "atdzīvina" mātei vēlēšanos piespiest bērnu pie sevis un dot viņam krūti. Biologi to sauc par „ķīmisko apskāvienu reakcijas” efektu.
Vienlaikus, oksitocīns ne tikai stimulē mātes mīlestību, bet arī palielina baudas līmeni seksā, paaugstinot nervu galu jūtīgumu. Tas ir, viens un tas pats hormons kontrolē baudu, kuru sieviete saņem orgasma laikā, dzemdībās un barojot bērnu ar krūti! Jaunā doza oksitocīna izsauc seksuālās fantāzijas, un jaunas seksuālās dzīves iespējas. Šī hormona sekrēcija provocē seksuālās blokādes noņemšanu.
Otrā teorija. Anatomiskā
Dzemdību laikā maksts spēcīgi izstiepjas un pēcdzemdību periodā kaut kādu laiku paliek atbrīvota, ļenganā stāvoklī. Tādēļ uz neilgu laiku var samazināties jūtīgums un, atbilstoši, pamazināties uzbudinājums. Lai atjaunotu muskuļu tonusu, sievietēm iesaka veikt speciālus vingrinājumus – Kegeļa vingrinājumus. Sākumā šos vingrinājumus vajag veikt reizi sekundē pa 30 reizēm katrā stundā vienas dienas laikā jebkurā stāvoklī. Uzmanību: tādam vingrinājumam ir arī „blakus” efekts – nozīmīgs asinsrites uzlabojums mazā iegurņa orgānos, bet kā sekas – vēlmes pieplūdums.
Trešā teorija. Psiholoģiskā
Libido pieaugums un iespējas sasniegt orgasmu pēc dzemdībām saistītas ar iekšējo pieaugšanu. Piedzemdējot bērnu, lielākā daļa sieviešu jūtas bagātākas, stiprākas, spējīgas realizēt savus mērķus. Pašvērtējuma pieaugums pozitīvi ietekmē juteklību un seksualitāti. Pēc speciālistu domām, frigīdums pēcbarošanas periodā liecina par nepieciešamību pēc dziļāka psihoterapeitiskā darba: iespējams, iemesls slēpjas dziļās problēmās, kas saistītas ar sievietes personības veidošanos. Piemēram, viņa nebija psiholoģiski gatava kļūt par māti vai viņas un partnera attiecības nav labvēlīgas.
Ceturtā teorija. Sociālā
Cilvēks ir biosociāla būtne, un viņa seksualitāte nav tikai bioloģiskas dabas izpausme. Jaunās iespējas sasniegt orgasmu un seksuālo attiecību raksturu kopumā pēcdzemdību periodā lielākoties ietekmē sociālie faktori: kādas bijušas partneru attiecības līdz grūtniecībai un tās laikā, cik lielā mērā bērna tēvs piedalās rūpēs par bērnu, cik labi sieviete tiek galā ar jaunajiem mātes pienākumiem. Siltums, maigums un atbalsts partneru savstarpējās attiecībās, bet tagad jau arī vecāku attiecības - tā ir pati labvēlīgākā augsne uzticamākām un jūtīgākām attiecībām gultā.