Tuvojas pavasara brīvdienas, un droši vien, dažas no jums jau ir sastapušās ar nepieciešamību atjaunot bērna motivāciju, vēlmi mācīties, pārvarēt slinkumu.
Izšķir divus motivēšanas tipus: ārējā un iekšējā. Daudzi vecāki parasti izmanto ārējo motivēšanu. Tai skaitā materiālo stimulu, kad vecāki piedāvā bērniem par veiksmīgu zināšanu apgūšanu materiālas vērtības vai kabatas naudu.
Tāpat pie ārējas motivēšanas var pieskaitīt dažas intereses palielināšanas metodes pret mācību priekšmetiem. Tās varētu būt spēļu tehnoloģiju, apskatāmā materiāla, jaunu apmācības formu pielietošana.
Turklāt dažus bērnus labi ietekmē sacensību situācijas veidošana. Dažās klasēs izstrādā skolnieku reitingus un izliek rezultātus, lai visi varētu redzēt. Apmēram to pašu var darīt mājās, ja jums ir divi vai vairāk bērnu. Neapšaubāmi, daži vecāki turpina bērnu motivēšanai izmantot pārliecināšanu. Tomēr bērni parasti uztver to, ka pamācīšanu un neieklausās.
Noslēgumā par ārējo motivēšanu, gribu jums atgādināt, ka nekādā gadījumā nevajag izmantot atzīmes kā motivāciju. Atzīme nav pašmērķis. Ja jūs gribat redzēt bērnu, kurš izstaro zināšanas un prasmes, nevajag viņu apbalvot tikai par labas atzīmes faktu. Sliktākajā gadījumā, viņš tās atzīmes vienkārši lūgs skolotājiem.
Kas attiecas uz iekšējo motivēšanu, te vajag radīt bērnam veiksmes stāvokli. Taču nevajag patstāvīgi izdomāt veiksmi bērnam un slavēt viņu par to. Atzīmējiet visus tos gadījumus, kad bērns tiešām pieliek daudz pūļu grūtību pārvarēšanai mācībās, un viņam tas sanāk. Kad viņam pašam, bez cita palīdzības tiešam kaut kas sanāk, slavējiet viņu. Pat ja tā nebija liela veiksme. Tas būs labs stimuls mācībām. Turklāt neaizmirstiet izrādīt interesi par viņa veiksmēm: kas sekmēja un kas apgrutināja tāda rezultāta sasniegšanu.
Bez tam, mācībās vajadzētu izmantot problēmu izstāstīšanas metodi. Ja to pielietos sistemātiski, bērniem paradīsies iekšēja motivācija.