Situācijā, kad jauns darbinieks ir radinieks vadībai, psihologi iesaka labvēlīgu un pieticīgu uzvedību. Tomēr, nepārcensties ar šādu uzvedību, lai neradītu liekulības aizdomas.
Nevajag ieslīgt garos skaidrojumos, kā pēc netaisāties runāt ar vadību, kāda kolēģa labā.
Nevajag mēģināt atrast kolēģos uzticības personas.
Nav vērts censties kļūt par "savējo" vadībai, tādejādi kritizējot pārējos darbiniekus, vai stāstot fragmentus no viņu privātās dzīves.
Tas var tikai ieriebt. Savaldība un taktiskums dos iespēju ātrāk gūt panākumus kolēģu uzticības iegūšanā, kas jau iepriekš nelabvēlīgi un aizdomīgi noskaņoti attiecībā pret Jums.
Noteikt uzvedības līniju Jums palīdzēs tas pats vērīgums. Ja kolektīvā ir pieņemts neoficiāls saskarsmes tonis, nevajags uzvesties uzvilkti un pieprasīt īpašu attieksmi pret sevi.
Ja, turpretī, ir pieņemts stingrāks un lietišķs stils, neielaidieties nenopietnība un vieglprātīgā tonī, tad arī Jums vajag uzvesties attiecīgi.
Jebkurā gadījumā, vajag likt saprast kolēģiem, ka Jūs esat gatava sadarbībai, ka netiecieties pēc īpašākas attieksmes vai vieglāku un interesantāku darbu, ja ir izvēles iespēja.
Ātrai un sekmīgai iesācēja adaptācija "no priekšniecības'', ieteicams nedemonstrējiet kolēģiem savas tuvās attiecības ar vadību.
Centieties kolēģiem redzot, neieiet pie priekšnieka kabinetā bez klauvēšanas, rādot, ka esat uz to tiesīgi. Vēl jo vairāk, ja visi zina, ka šefs tajā brīdī ir aizņemts.
Nekādā gadījumā nedēvējiet viņu vārdā kolēģu klātbūtnē, ja citi viņu uzrunā uzvārdā.
Ir firmas, kur vadītāji un parasti darbinieki ir jauni, un visi viens pie otra griežas "bez īpašām uzrunām". Vadība tādos gadījumos uzskata, ka tāds demokrātiskums uzlabo atmosfēru un sekmē darba kvalitātes paaugstinājumu.
Ja kompānijā, kur nonācāt Jūs, valda šis "brīvības un vienlīdzības" gars, pieturieties pie pieņemtā saskarsmes stila. Bet arī šajā gadījumā nevajag, piemēram, saukt šefu saīsinātā vārdā, kuru jūs lietojat kontaktējoties ārpus darba. Ar tamlīdzīgu familiaritāti Jūs varat iedragāt viņa autoritāti un sariebt sev darbabiedru acīs.
Apkārtējie var izdarīt secinājumus, ka familiāra izturēšanās ar priekšnieku tiek demonstrēta, lai apkārtējiem parādītu, ka esat īpašā stāvoklī.
Nekad, vadītāju prombūtnē, neuzņemiet papildus darbus, kuri nav jūsu kompetencē. Nedrīkst likt saprast, ka jūs esat uz to tiesīgas.
Tas skar arī telefona pārrunas, gan dokumentu parakstīšanu, un jebkuras citas darbības, kuras atrodas vadības pārziņā. Visticamāk, pilnvaras lēmumu pieņemšanā, tamlīdzīgās situācijās ir sadalītas noteiktiem darbiniekiem: sekretārei, vietniekiem vai citiem speciālistiem, kas nodarbojas ar šādām lietām. Ar savu pašdarbību var tikai noskaņot darbiniekus pret sevi.
Nav reti gadījumi, kad nemākot uzvesties korekti un savlaicīgi parādot delikātumu, attiecības kolektīvā saasinās, un ļaudis ir spiesti aiziet no darba.