Pirmās dienas pēc dzemdībām var šķist dīvaini, ka vīrietis saskata jaunajā māmiņā arī sievieti. Vecmātes noteikti ir instruējušas sievieti par to, ka, dzimumattiecības vēlams uzsākt ne ātrāk kā 6-8 nedēļas pēc dzemdībām un vēlam pēc ārsta apmeklējuma. Tomēr ir statistika, ka apmēram piektā daļa sieviešu nevēlas seksu pat gadu pēc dzemdībām. Cēloņi tam varbūt individuāli, bet lielākā daļa problēmu, ar kurām sastopas jaunie vecāki, ir tipiskas:
Nogurums
Grūtniecība ir beigusies un sākas rūpes par jaundzimušo bērniņu, kurš nedzīvo pēc priekšrakstiem, ceļas vairākas reizes naktī, prasa gandrīz nepārtrauktu uzmanību. Turklāt papildus rūpēm par bērnu ir arī mājas tīrīšana, ēst gatavošana, drēbju mazgāšana utt. Dabiski, ka uz šo darba uzvaru fona, uzvaras gultā gribas atlikt uz nākamo nakti, vai vēl labāk – uz aiznākamo... Taču nav iespējams un galvenais – nav nepieciešams būt gādīgai mātei un ideālai mājsaimniecei. Centieties maksimāli atvieglot savu ikdienu: dažkārt gatavot pusfabrikātus tā vietā lai ceptu cūkgaļu kokosriekstu mērcē, iemācieties gatavot vairākām dienām, pēc iespējas izmantot sadzīves tehniku. Galvenais – sadaliet pienākumus ar vīru (ja iespējams – vecmāmiņām) – piemēram, ceļaties pie mazā bļāvēja vispirms viens, nākamreiz otrs. No psiholoģiskā noguruma palīdz atbrīvoties vides maiņa, tāpēc aizejiet ar vīru uz kino, restorānu vai ciemos.
Hiperaprūpe
Gaidītais bērniņš ir kļuvis par sievietes dzīves centru - kā var domāt par seksu, ja ātri ir jāatrisina uzdevums, kāpēc mazulim ir zaļa kaka vai kāpēc mazais eņģelis skatās tik žēlabaini. Vai tiešām vīrs nesaprot, ka tuvākos astoņpadsmit gadus jāziedo bērnam, nevis seksuālām rotaļām? Ja cilvēki būtu tik bezspēcīgi, diez vai tie būtu pārdzīvojuši mamutus. Hiperaprūpi var izraisīt sievietes pārliecība, ka viņa nav pietiekami laba māte, taču nepārtrauktas bažas par mazuļa veselību var kļūt par stresa un greizsirdības cēloni vīram un negatīvi atsaukties uz attiecībām vēlāk, jo arī vīram ir nepieciešams saņemt mīlestību un uzmanību.
Hormoni
Gadās, ka it kā nav nekādu iemeslu, lai seksa nebūtu, un nav iespējams nosaukt nevienu iemeslu, kas sāpinātu vai satrauktu. Tādā gadījumā iemesls var būt hormons – estrogēns, kuru vēl nesen organisms aktīvi producēja, bet pēc bērna dzimšanas estrogēna daudzums strauji krītas un mazina interesi par seksu. Turklāt grūtniecības beigās sievietes organisms sāk izstrādāt prolaktīnu, kas nepieciešams, lai veidotos piens. Prolaktīns nomāc testosterona, kas rada vēlmi pēc seksa, ražošanu. Tāpēc nevajag domāt, ka jūtas pret vīru ir atsalušas. Ja iemesls tiešām ir hormoni, tad pēc 1-2 mēnešiem (vai vēlākais pēc krūtsbarošanas beigām) situācija normalizēsies un vēlme pēc seksa atgriezīsies.
Izmaiņas ķermenī
Pēc grūtniecības beigām it kā vairs nav iemesla liekajam svaram, plankumiem uz sejas utt. Ar skumjām aplūkojot agrākās fotogrāfijas, kur redzama slaida, iedegusi sieviete ar ideālu make-up un manikīru. Taču, ja vīrietis uzskatīja par skaistu milzīgo punci, tad kāpēc gan lai viņš zaudētu interesi pēc dzemdībām, kad vēdera vairs nav un sekss ir daudz ērtāks. Lai atjaunotu izskatu var uzsākt vingrot, iet garās pastaigās ar mazuli, lai samazinātu svaru jāseko līdzi ēdienkartei – ja palikuši daži liekie kilogrami, tad speciāla diēta noteikti nebūs nepieciešama, bet ja svars nekrītās varbūt nepieciešama dietologa palīdzība, lai sabalansētu uzturu, netraucējot piena ražošanu.
Bailes no sāpēm
Dzemdību laikā jūsu visintīmākā vieta izcieta lielas fiziskas, maigi izsakoties, neērtības, iespējams, bijuši plīsumi vai iegriezumi. Kļūst šausmīgi domājot, ka atkal jākontaktējas ar svešķermeni, turklāt gūti iztēloties, ka šis kontakts varētu būt patīkams. Tiešām var būt, ka seksuālās attiecības būs kā pirmoreiz, bet tas nenozīmē, ka noteikti būs sāpīgi. Viss atkarīgs no uzticēšanās partnerim, kuram var pastāstīt par savām sajūtām. Var sākt ar glāstiem un orālo seksu, kas neradīs nekādas nepatīkamas izjūtas, dzimumakta laikā mēģiniet pilnīgi atslābināties, lai kontrolētu procesu var izmantot jātnieces pozu. Maksts sausuma gadījumā (dažkārt rodas estrogēna samazināšanās dēļ) izmatojiet lubrikantus. Negaidiet no pirmajiem seksuālajiem kontaktiem daudz – izstaipītie maksts muskuļi netonizējas uzreiz, tāpēc vēlams veikt vingrinājumus, kas palīdz šiem muskuļiem tonizēties.
Bailes no jaunas grūtniecības
Gadās, ka sieviete psiholoģiski nav gatava visām grūtībām, kas saistītas ar bērnu – psiholoģiskais spiediens, fiziskā slodze, materiālas dabas jautājumi, brīvības ierobežojumi, tāpēc var būt bailes atkal palikt stāvoklī. Šajā gadījumā nepieciešams izvēlēties drošu kontracepciju, kas ļautu justies brīvi un nebaidīties no jaunas grūtniecības.
Seksu negrib vīrietis
Jaunais tēvs arī var izjust bailes un grūtības un atbildību, kas var negatīvi ietekmēt viņa libido. Lai nomierinātos un padomātu par kaut ko citu arī vīrietim ir nepieciešams morāls atbalsts. Ja nevar sagaidīt iniciatīvu no vīra puses, sieviete var pati vīru pavedināt, un, visticamāk, viņam nebūs iebildumu.