Vasarā vai rudenī, ziemā vai pavasarī – jebkurā gada laikā mūsu organismam ir nepieciešami vitamīni. Var, protams, kaudzēm dzert krāsainās tabletes, bet labāk sākt katru dienu ar baudu, un dāvināt sev un tuviniekiem veselību - svaigi spiestās sulas glāzē. Maz, kas no mums, diemžēl, var palielīties ar to, ka katru dienu sāk ar šo labo ieradumu. Un kad ja ne tagad, kamēr ārā ir vasara un tūlīt jau nogatavosies dārzeņi, augļi un ogas, kad tad vēl sākt sevi radināt veselīgiem un pareiziem ieradumiem? Bet mēs savukārt izstāstīsim par to, ar ko svaigi spiestās sulas ir veselīgas, kādus kokteiļus no tiem var taisīt, kad un kā labāk lietot.
Ir tāds viedoklis: sulu nedrīkst gatavot ar elektriskās sulu spiedes palīdzību, jo kontaktā ar metālu pazūd vitamīni. Te ir daļa taisnības. Bet mūsdienu sulu spiedēs ražotāji izmanto metālus, kas minimāli iedarbojas uz sulu komponentiem. Ja gatavot vecajā pārbaudītajā veidā – ar rīves palīdzību – tad rūpju ir vēl vairāk, un arī vitamīnu zudumi ir neizbēgami. Jo šajā gadījumā sula samērā ilgi kontaktējas ar gaisu un zaudē daļu no savām ārstnieciskajām īpašībām.
Ļoti svarīgi zināt svaigo dārzeņu un augļu sulu iedarbību uz organismu. Dārzeņu sulas, pirmkārt, atjauno spēkus un papildina organisma rezerves, tāpēc, ja jūs ievērojat diētu, dodiet priekšroku dārzeņu sulām. Augļu sulas ir neaizvietojamas organisma attīrīšanai, tās izved „noguruma toksīnus” un pastiprina bioķīmiskās reakcijas, veicinot tādā veidā vielmaiņu. Ja jūsu darbs ir saistīts ar nervu vai fiziskajām slodzēm, izvēlāties augļu sulas.
Augļu un dārzeņu sulas labi papildina viena otru. Augļu sulas ir bagātas ar cukuru un vitamīniem, bet dārzeņu – ar minerālsāļiem. Tāpēc droši izdomājiet kokteiļus no iecienītākajiem augļiem un dārzeņiem, katru reizi mainot proporcijas, lai atrastu to garšu, kas jums liksies par veiksmīgāko. Svaigi spiestās sulas labāk lietot 30 – 40 minūtes pirms ēšanas, vai starpbrīžos starp ēdienreizēm. Īpaši rūpīgi šo rekomendāciju vajag ievērot sulām no saldajiem augļiem. Ja iedzert saldo sulu pēc pusdienām, tad tā var pastiprināt rūgšanu kuņģī un izprovocēt vēdera uzpūšanos. Svaigi sagatavotās sulas vajag dzert uzreiz, retos izņēmumu gadījumos. Pat īslaicīga sulu glabāšana ledusskapī samazina sulas ārstniecisko vērtību, kaut arī garša nemainās.
Augļu un ogu sulas
Citrusu: citrusu sulas (apelsīni, citroni, mandarīni, greipfrūti) ir bagāti ar C un P vitamīniem, kāliju un folija skābi. Tie paaugstina dzīves tonusu, noņem nogurumu un nostiprina asins vadus. Šīs sulas ir veselīgas aterosklerozes un hipertonijas gadījumos. Apelsīnu sulas ikdienas lietošana veicina ātro atveseļošanos, ja ir asie respiratoru vīrusu saslimšanas gadījumi, kā arī tā novērš to attīstību. Bet, esiet uzmanīgi, ja jums ir kuņģa vai zarnu čūla, hroniskais gastrīts vai pankreatīts, citrusu sulas labāk nedzert. Bez tam, greipfrūtu sula var iedarboties uz zālēm. Tāpēc daudzu preparātu pieņemšanas laikā tā nav atļauta.
Ābolu sula satur C vitamīnu, kālija, magnija, fosfora, dzelzs, cinka sāls, ābolu, citronu un citas organiskās skābes. Īpaši ir veselīgs bērniem ar sirds – asinsvadu slimībām, pie mazasinības, gastrīta ar pazemināto skābumu, nieru un aknu saslimšanas gadījumos. Ābolu sula labi veldzē slāpes, un turklāt tajā ir maz kaloriju. Ābolu sulas pektīns ar mīkstumu - normalizē kuņģa darbu. Augsts cukuru un organisko skābju saturs veicina ātro atgūšanu pēc fiziskajām slodzēm. Ābolu sulu var dzert bez kaitējuma veselībai pietiekami lielos apjomos – līdz vienam litram diennakts laikā. Nav ieteicama ābolu sula, ja saasinās gastrīts, čūlas slimība un pankreatīts.
Vīnogu sula satur В2, В1, А un С vitamīnus, ogļhidrātus (glikoze un fruktoza), organiskās skābes (vīnu, ābolu), kāliju, kalciju, dzelzi, magniju, mangānu. Sula labi iedarbojas uz sirds muskuļa darbību: tumšajā vīnogu sulā ir vielas, kas samazina sirds saslimšanas risku. Novērš trombu veidošanos. Tā regulā pieņemšana samazina holesterīna daudzumu un arteriālo spiedienu. Vīnogu sulai piemīt arī baktericīds un urīnu dzenošais efekts. Ar ārstniecisko nolūku - naturālo vīnogu sulu ir jādzer pa pusglāzei 3 reizes dienā, trīs nedēļu laikā. Pirms tā lietošanas tā ir jāatšķaida ar ūdeni proporcijā 1 : 1.
Netiek rekomendētā vīnogu sula gastrītu gadījumos ar augstu skābumu, kuņģa čūlas, cukura slimības, aptaukošanos, hroniskajos plaušu iekaisuma procesu gadījumos. Nav vēlams lietot vīnogu sulu arī, ja ir nosliece uz meteorismu.
Granātu sula uzbudina apetīti, regulē kuņģa darbību un paaugstina hemoglobīnu - dzelzs līmeni asinīs. Tā izdara urīna dzenošo, žults dzenošo, pretiekaisuma, antiseptisko iedarbību. Parasti to rekomendē dzert kopā ar burkānu un biešu sulām. Granāta sulu iesaka dzert, atšķaidot to ar ūdeni. Tajā ir daudz skābju, kas kairina kuņģa gļotu un bojā zobu emalju. .
Nav ieteicama granātu sula gastrītu gadījumos ar augstu skābumu, kuņģa čūlas un pankreatīta gadījumos.
Aprikožu sula ir bagāta ar kāliju, kas nostiprina sirds muskuli un palīdz izvadīt lieko šķidrumu no audiem. Bet gan cukura slimības slimniekiem šo sulu neiesaka dzert – pārāk daudz cukura.
Bumbieru sula izdara baktericīdo iedarbību un ir lielisks urīna dzenošs līdzeklis. Ārsti to rekomendē tiem, kam ir nosliece uz asinsrites sistēmas slimībām vai kam ir problēmas ar nierēm. Bez tam, bumbieru sulā ir daudz šķiedrvielu un pektīnu savienojumu, kas uzlabo gremošanu un kuņģa darbību.
Plūmju sula ļoti veselīga cilvēkiem ar kuņģa – zarnu trakta saslimšanām. Tajā ir daudz kālija, kas izved no organisma ūdeni un sāli, un tāpēc īpaši tiek rekomendēta slimniekiem ar reimatismu un podagru.
Dārzeņu sulas
Tomātu sula satur C vitamīnu, karotīnu, B grupas vitamīnus. Ir veselīgs sirds asinsvadu saslimšanas gadījumos. Tomātu sula stimulē kuņģa – zarnu trakta darbību un samazina vēža rašanos risku. Ļoti veselīga grūtniecēm un barojošām māmiņām. Nelielās kaloritātes dēļ to var dzert cilvēkiem ar lielu ķermeņa masu. Divas tomātu sulas glāzes aizpilda diennakts nepieciešamību vitamīnos C un A. Tomātu sula ir jādzer 20 – 30 minūtes pirms ēšanas, jo tā paaugstina kuņģa un zarnu gatavību ēdiena pārstrādei. Daudziem patīk pievienot sāli tomātu sulai, bet tas samazina viņa ārstnieciskās īpašības. Sāls vietā ir labāk pievienot smalcinātos ķiplokus un svaigos zaļumus: dilles, pētersīlis, kinzu. Tas ir gan garšīgi, gan veselīgi!
Nav ieteicama tomātu sula gastrīta, čūlas slimības, pankreatīta un holecistīta saasināšanas gadījumos. Nedrīkst lietot tomātu sulu saindēšanas gadījumā, pat ja tā ir vieglā! Jo šajā gadījumā tomātu sula pastiprinās esošo efektu.
Biešu sula satur daudz cukura, tajā ir arī vitamīni С, Р, В1, В2, РР. Lielos daudzumos tajā ir kālija, dzelzs, mangāna sāls. Ļoti vērtīga, lai uzlabotu asins sastāvu - īpaši, lai veidotos eritrocīti – sarkanie asins ķermenīši. Sulai piemīt lieliskās attīrošās īpašības. Bet dzert to nav patīkami, tāpēc ir jāsāk dzert ar tējkaroti, un pakāpeniski palielinot devu kaut vai līdz 100 gr. Ja bietes jums ir ļoti nepatīkamas, gatavojiet biešu sulu kopā ar ābolu, burkānu vai ķirbju sulu, pakāpeniski palielinot pirmā (biešu) devu. Šis maisījums nodrošina augstu fosfora un sēras saturu, kā arī kālija un citu sārmainu elementu saturu. Dārzeņu kokteiļa sastāvā, biešu sula, nedrīkst pārsniegt vienu trešdaļu.
Bet svaigi spiestajā biešu sulā ir arī kaitīgie savienojumi, kas izjūk saskaroties ar gaisu. Tāpēc pirms lietošanas, biešu sulai ir nepieciešams ne mazāk kā 2 – 3 stundas nostāvēt ledusskapī atvērtajā traukā. Dažiem cilvēkiem biešu sula nav ieteicama. Dažreiz tā izsauc sliktu dūšu, vemšanu, galvas reiboņus, paātrināto sirdsdarbību, kopējo vājumu. Izņemot individuālo nepanesību, biešu sula netiek rekomendēta arī nieru saslimšanas gadījumos, kuņģa čūlas saslimšanas gadījumos.
Kāpostu sula satur ogļhidrātus, vitamīnus С, РР, folija skābi un aminoskābes. Tajā ir arī kālija, nātrija, kalcija, magnija, dzelzs sāls. Kāpostu sulā ir atrasts viens īpašais pretčūlas vitamīns - U. Ar silto, svaigi spiesto kāpostu sulu tiek rekomendēts skalot muti - stomatīta un smaganu iekaisuma gadījumos. Bez tam , kāpostu sula bremzē ogļhidrātu pārvēršanu taukos, tāpēc ir ļoti veselīga aptaukošanos gadījumos. To var dzert 30 minūtes pirms ēšanas un starp ēdienreizēm dažas reizes dienā. Kāpostu sula var izlikties pārāk bez garšas, bet sālīt to nedrīkst – tas samazinās ārstnieciskās īpašības.
Svaigi spiesta burkānu sula - dārzeņu sulu karaliene. Tajā ir daudz beta – karotīna, B grupas vitamīnu, kālija, kalcija, kobalta un citu minerālvielu. Tas viss padara burkānu sulu par īpaši veselīgu bērniem, cilvēkiem ar vāju imunitāti un problemātisko ādu. Barojošai māmiņai ir ieteicams dzert līdz 0.5 litriem burkānu sulas – no tā piens paliek labāks.
Beta – karotīns ir ļoti veselīgs redzei. Tomēr tā asimilācijai obligāti uzreiz ir jāapēd kāds trekns ēdiens. Vislabāk – salātus, kuros ir augu eļļa. Vai arī pievienot burkānu sulai nedaudz saldā krējuma. Tomēr nevajag pārlieku daudz lietot burkānu sulas. Ja beta – karotīna ir pārpalikums, tas dažiem cilvēkiem var izraisīt hiperkarotīnemiju, kuras viena no pazīmēm ir - ādas dzeltenā pigmentācija uz plaukstām. Gadās, ka arī visai ādai rodas dzeltenais tonis. Dienā tiek rekomendēts izdzert ne vairāk kā puslitra burkānu sulas. Vitamīnu profilaksei ir pietiekoši ar pusi glāzes.
Tomēr burkānu sulai ir ierobežojumi. Netiek rekomendēts lietot, ja saasinās čūlas slimība un enterītu gadījumos.
Ķirbju sula satur saharozi, veselīgas pektīna vielas, kālija, magnija, kalcija sāls, dzelzi, varu un kobaltu. Tajā ir vitamīni С, В1, B2, В6, Е, beta – karotīns. Ķirbju sula uzlabo kuņģa – zarna trakta darbību, veicina žults izdalīšanos. To, no seniem laikiem, rekomendē cilvēkiem ar sirds – vadu saslimšanu, kas tiek pavadītas ar tūsku. Bezmiega gadījumos tiek rekomendēts uz nakti iedzert vienu glāzīti ķirbju sulas ar medu, ja nierēs vai urīnpūslī ir akmeņi – tad 1/4 ķirbju sulas glāzi, trīs reizes dienā. Ārstēšana slaiks 10 dienas.
Ierobežojumu ķirbju sulas lietošanai praktiski nav, tikai tā individuālā nepanesība.
Augļu – dārzeņu kokteiļi ar ārstniecības efektu
1. izspiest 1 liela apelsīna sulu, 1/2 citrona ar mizu, 1/4 minerālūdens. Lielisks līdzeklis saaukstēšanas gadījumā.
2. Efektīvs līdzeklis cīņā ar lieko svaru. Recepte: izspiest ½ rozā greipfrūta sulas un 2 ābolu sulu. Recepte 2. izspiest burkānu sulu un spinātu attiecībā 5 : 3. Recepte 3. burkānu, biešu un gurķu sula attiecībās 10 : 3 : 3.
3. Uzlabot sejas ādas krāsu un ādas stāvokli jums palīdzēs sekojošie ārstniecības kokteiļi. Recepte1.: 6 burkāni, 3 zaļās paprikas, nedaudz kāpostu, rāceņu lapu un spināta. Recepte 2.: 8 zemenes, 2 zaļo vai melno vīnogu zariņi.
4. Sagatavot sulu no 3 burkāniem, 1 seleriju saišķīša, 1 vidējā izmēra ābols, ½ bietes ar lapām un neliels pētersīļu saišķītis. Šis kokteilis ir labs līdzeklis imunitātes uzturēšanai.
5. Nervu sistēmas uzlabošanai lietojiet ½ tomāta, 100 gr kāpostu un 2 seleriju saišķīšu sulu.
6. Nostiprināt nagus palīdzēs kokteilis no 1 maziņa gurķa, 4 burkāniem, 3 kāpostu lapām un ¼ zaļās paprikas.
7. Ja ir bezmiegs un citi miega traucējumi, iedzeriet svaigi spiestu 5 burkānu, 2 seleriju lapu un pētersīļu saišķīša sulu.
8. 6 burkāni un 1/4 kāpostgalvas lieliski noņems nogurumu un apsārtumu no acīm.
Sulu ārstniecisko spēku nedrīkst pārvērtēt. Ar sulas terapijas palīdzību nedrīkst pilnīgi izvairīties no slimībām, īpaši no nopietnām, toties var palīdzēt organismam cīnīties ar slimību un uzturēt imunitāti. Lai iegūtu no svaigi spiestās sulas veselīgas vielas un vitamīnus, nav nepieciešamības dzert to litriem. Tā jūs, visdrīzāk, kaitēsiet organismam. Pieļaujamā norma – no dažām galda karotēm līdz 3 glāzēm dienā, atkarībā no sulas veida.
Eksistē daudz kokteiļu ar svaigi spiesto sulu izmantošanu. Tie tiek gatavoti pietiekami vienkārši. Toties šīs augļu – dārzeņu fantāzijas ar vasaras tēmu ir veselīgas un iepriecinās jūs un jūsu ciemiņus. Lūk, tikai dažas receptes.
Sastāvdaļas: 2 apelsīni, 2 persiki, 2 cukura karotes, 200 ml naturālā jogurta.
Pagatavošana: apelsīnu attīrīt no mizas, sadalīt uz daiviņām un attīrīt no plēvītēm. Persikus sagriezt nelielos gabaliņos. Izspiest no apelsīniem sulu. Blenderī saputot persikus ar cukuru, jogurtu un apelsīnu sulu. Pārliek traukā, pievienot ledu un labi samaisiet. Saliet pa glāzēm un uzreiz pasniegt.
Sastāvdaļas: 1 diļļu saišķis, 1 gurķis, 200 ml svaigi spiestās tomātu sulas, melnie svaigi maltie pipari.
Pagatavošana: dilles nomazgāt, sasmalcināt. Gurķus notīrīt, sagriezt lielajos gabalos. Sasmalcināt blenderī dilles ar gurķiem. Ieliet sulu, pievienot piparus, sajaukt. Saliet pa glāzēm.
Sastāvdaļas: 2 banāni, 1 kivi, 2 ananāsu gredzentiņi, 1 karote citronu sulas, 0,5 tējkarotes medus, 150 ml minerālūdens.
Pagatavošana : banānus un kivi notīrīt, kopā ar ananāsu izspiest sulu ar mīkstumu. Pievienot medu un citronu sulu. Atšķaidīt ar ūdeni un saliet pa glāzēm.
Sastāvdaļas: 1 krūze notīrīta, sagriezta kubiciņos ananāsa, 1 krūze sagriezta kubiciņos ābola bez serdenes, 2 nelieli sagrieztie burkāni, 1 attīrītais apelsīns, 2 sagrieztas seleriju lapas, 1 attīrītais laims.
Pagatavošana: apstrādāt augļus sulas spiedē. Rūpīgi sajaukt. Pievienot dažus ledus gabaliņus. Uzreiz pasniegt.