Šķita, ka sen jau pierādits, cik svarīgi un nozīmīgi ir barot bērnu ar krūti. Vispasaules veselības aizsardzības organizācija izstrādāja veselu stratēģiju, lai sakārtotu veiksmīgas krūts barošanas sistēmu. Bet vēl arvien ne visas sievietes zina, cik bērnam nepieciešams ir mātes piens. Un pats šausmīgākais, ka daudzi pediatri, īpaši vecās paaudzes, arī ne vienmēr atbalsta krūts barošanu un pie jebkurām problēmām iesaka piebarot bērnu ar maisījumu – kas ir pirmais solis, lai atteiktos no barošanas ar krūti... Tāpēc vēl aizvien ir sastopamas mātes, kuras nesaprot, kāpēc viņām vajag censties barot ar krūti, ar ko viņu piens ir labāks par maisījumu, kāpēc vajag ievērot speciālu diētu, būt piesaistītai bērnam, ja bērni, lietojot mākslīgo pienu, attīstās tikpat labi, kā tie, kuri atrodas pie krūts. Un ne jau tāpēc, ka viņas ir sliktas mammas, bet tāpēc, ka viņām nepietiek informācijas, tāpēc, ka tic ārstiem, savām mammām, draudzeņu pieredzei. Labāk kopā tiksim skaidrībā, kāpēc tik ļoti nepieciešams bērnu barot ar krūti.
1. Krūts piena sastāvs ir daudz bagātāks nekā maisījuma sastāvs. Pienā ir apmēram 400 dažādu vērtīgu komponentu, bet maisījumā tikai 40. Krūts piens satur hormonus un bioaktīvās vielas, kuras nevar sintezēt mākslīgi.
2. Govs, sojas vai kazas piena olbatumvielas (no tām gatavo bērniem paredzētos maisījumus) ir daudz smagāka barība bērna nesagatavotajam vēderiņam un kuņģītim, kurš tikai mācās strādāt, kā krūts piena olbaltumvielas. Vēl vairāk, krūts piens satur speciālus fermentus, pateicoties kuriem vieglāk sašķeļas ne tikai pats piens, bet arī cita barība (papildus barība).
3. Krūts piens – tas nav tikai vitamīnu un mikroelementu apvienojums, tā sastāvs var mainīties atšķirībā no bērna nepieciešamībām, viņa vecuma, veselības stāvokļa. Jūsu krūts piens ideāli der tieši jūsu bērnam, atšķirībā no maisījuma, kurš var izsaukt mazulim alerģiskas reakcijas.
4. Barojot ar krūti, māte dalās ar savu bērniņu imunitātē, kura viņam vēl nav noformējusies, dod aizsardzību pret vīrusiem un infekcijām.
5. Atrodoties pie krūts, mazulis dzird mātes sirdspukstussajūt viņas smaržu, sajūt ar savu ādu viņas ķermeni. Tā viņš nokļūst viņa pierastajā pasaulītē, kurā viņš bija 9 mēnešus, jūtas aizsargāts, mīlēts un laimīgs. Krūts – tas nav tikai barības avots, tas ir mierinājums, tas ir kaut kas garšīgs, tas ir tas, kas dod pārliecību par apkartējās pasaules labvēlību.
6. Barošanas laikā mammai izdalās endorfīni – laimes hormoni. Mātes, kas baro bērnu ar krūti, ir daudz mierīgākas, labvēlīgākas, viņām vieglāk kontaktēties ar bērnu.
7. Noderīgi mammas veselībai:
-
ar krūti barojošai mātei ir vieglāk atgūties gan psiholoģiski, gan fizioloģiski pēc dzemdībām;
-
viņai vieglāk atgūt slaido pirmsdzemdību figūru;
-
barošana ar krūti – tā ir onkoloģisko slimību profilakse, kas pasargā no piena dziedzeru un dzemdes vēža;
-
barojošajām mātēm ir spēcīga imunitāte, pateicoties paaugstinātajam metabolismam.
8. Krūtis nevajag mazgāt un sterilizēt pirms katras barošanas kā pudelītes. Krūtis vienmēr ir līdzi un gatavas lietošanai – veikalā, uz ielas, viesos, nakts vidū. Atšķirībā no maisījuma, krūts pienu nevajag gatavot un sildīt.
9. Krūts piens ir ļoti vērtīgs, bet nemaksā neko – atšķirībā no daudzveidīgajiem maisījumiem, kuri maksā pietiekami dārgi.
10. Krūts piens – tas būtībā ir īsts brīnums, tāpat kā mazuļa dzimšana. Grēks būtu neizmantot tādu dabas dāvanu!
Es novēlu jums īstas piena upes!