Jūsu mazulis arvien vairāk apzina sevi kā personību. Viņš jau uzskata sevi kā patstāvīgu bērnu, kas zina savus izmērus, vajadzības, aizraušanās. Mēneša sākumā jūsu bērns jau saprot gandrīz visu, kas attiecas uz ikdienas dzīvi. Mēneša beigās viņa aktīvais vārdu krājums sastāvēs no dažiem vārdiem, kas ik pēc laika parādās bērna runā. Rietumu pediatri runā par 2- 3 vārdiem, Krievijā „pieprasa” 8 – 10 vārdus. Visdrīzāk, jūsu bērns vai jau staigā, vai sāks iet šī svarīgā mēneša laikā.
No Uiļjama un Martas Sirs grāmatas „Jūsu mazulis: no dzimšanas līdz diviem gadiem”.
Vārdu pasaules apgūšana. Kamēr bērns apgūst brīnumaino vārdu pasauli jūs arvien vairāk pārliecināties, ka mazulis jūs pilnībā saprot, kaut arī varbūt ne vienmēr pilda jūsu norādījumus. Vienkāršie un bieži atkārtojošies jautājumi iegūs pilnīgi skaidras atbildes. „Gribi rociņās? Mazulis ne pateiks nedz „nē”, nedz „jā”, bet viņa žestu valoda ir absolūti jums skaidra (protams, izņemot to gadījumu, kad viņš pats skaidri nezina, ko tad īsti viņš grib)
Gada vecumā mazuļi vēl joprojām runā maz vārdu, bet saprot daudz ko un ir apguvuši žestu valodu. No tā, ka bērns runā pagaidām ļoti maz, vispār nevajag taisīt slēdzienu, ka viņš nepietiekami labi jūs saprot. Ja jūs aptuveni divkāršosiet to, ko jūsuprāt, mazulis ir spējīgs tagad saprast - jūs iegūsiet viņa aptuveno valodas izpratnes līmeni šajā brīdī. Turklāt šī pieeja ir taisnīga jebkura vecuma bērniem.
Pirmie vārdi:
Vienlaikus ar labāku jūsu runas, mīmikas un žestu izpratni, mazulis sāk paplašināt arī savu vārdu krājumu. Kaut arī bieži šajā vecumā bērns pamatā joprojām kaut ko nesakarīgi ļurina, ik pēc laika viņš jūs izbrīnīs ar interesantajām intonācijām savā monologā, ar to pašu dodot jums saprast, ka vismaz viņš pats jau zina par ko runā, kaut arī jūs viņu neizprotat. Termins „vārds” nozīmē skaņu krājumu, kas tiek izmantoti kāda priekšmeta vai darbības apzīmēšanai. Tā, pirmie mazuļa vārdi – tie ir vienalga kādi vārdi, un pārsvarā saprot tos tikai vecāki. Lielākais bērnu daudzums šajā attīstības etapā ir apguvuši tikai dažus pazīstamus vārdus („tētis”, „mamma”), bet viņiem ļoti patīk imitēt jūsu valodu, kā arī klepu, šņākšanu ar degunu, šķaudīšanu un klakšķēšanu ar mēli.
Bērnu balss šajā laikā kļūst ievērojami skaļāka nekā iepriekš. Sargājiet savas ausis šajā kliedzienu un bļaušanas periodā un priecājaties, ka drīz tas beigsies – vienkārši mazuli interesē, kāda spēka skaņu viņš ir spējīgs izdot un kā tas atsauksies membrānās. Lai viesi netiktu šokēti, mēģiniet iemācīt mazuli, ka vajag runāt čukstus. Tāda „noslēpumaina” balss noteikti piesaistīs viņa uzmanību un viņš gribēs izmēģināt „runāt’ tāpat.
Un tā, ir pienācis laiks noteikt gala rezultātus. Jūsu mazulis vairs nav tik maziņš. Gada laikā viņš izauga par 25 centimetriem (pusotrās reizēs!) un trīskāršoja savu svaru. Mēneša pieaugumi ir pavisam nelieli – 350 grami un 1 – 1.5 cm.
Lūk, tāds pieaugušais leļļuks! Priekšā vēl ir daudz sasniegumu, Everestu/Džomolungmu, kurus bērns noteikti pārvarēs ar jūsu palīdzību! Bet sākumā - pirmā „īstā” bērna dzimšanas diena, ar pirmo viņa dzīves degošo sveci, kas izdaiļos svētku torti – tie tiešām ir svētki gan bērniņam, un, protams, viengadīga mazuļa vecākiem!