Kad beidzot iestājas pavasaris, un visapkārt esošā zeme pārklājas ar jauno zālīti, bet kokos plaukst pirmie pumpuri, uzreiz ap sirdi paliek labi un priecīgi. Ko gan dara ar psihi šī pavasarīgā krāsa?
Vispārīgais raksturojums:
Attālums – neitrāls
Apjoms – neitrāls
Masa – nenoteikta
Piesātinājums – piesātināts
Temperatūra – neitrāla
Gaišums vai spilgtums – mierīgs
Kustība – inerta, statiska, bet dzīva
Papildus krāsa – sarkans
Pirmais iespaids – svaigums, gaisīgums
Psiholoģiskā iedarbība – maigs, palīdz atslābināties, aizpludina negatīvās emocijas, palīdz koncentrēties un pieņemt lēmumu. Nomierina un noņem muskuļu spriedzi. Piemīt iemidzinoša iedarbība, palīdz šoka gadījumos.
Cienītāji – laba krāsa holēriķiem, jo noņem spriedzi, rekomendē cilvēkiem, kas cieš no klaustrofobijas.
Piemērotākās istabas – atpūtas istabas, meditācijai paredzētās telpas, kabineti, klasiskās istabas, bibliotēkas, bērnistabas un virtuves (spilgtos toņos), vannas istabas un guļamistabas (bēšie toņi).
Nepiemērotākās istabas – viesistaba, aktīvām sarunām paredzētas telpas, trenažieru zāles.
ZAĻAIS: kā apgalvo zinātnieki, atšķirībā no citām spektra krāsām, zaļo krāsu acs tīklene pieņem bez jebkādas refrakcijas jeb laušanas. Varbūt tieši šī uztveres viegluma dēļ, ieraugot pirmās zaļās lapas – mēs pozitīvā svaiguma un harmonijas iespaida rezultātā labvēlīgi uztveram apkārt notiekošo. Vienalga, lai kas arī nebūtu šī jaukā efekta iemesls, parunāsim labāk par rezultātu, ko rada zaļā krāsa.
Zaļo krāsu iegūstam no divu savstarpēji pretrunīgu krāsu sajaukuma – spilgti dzeltenā un aukstasinīgi zilā. Atrodoties starp diviem šiem poliem, tveici un aukstumu, zaļā krāsa kļuva tādejādi par „zelta vidusceļu” un pašu harmoniskāko varavīksnes krāsu. Psihologi saka, ka zaļais izstaro mieru un līdzsvarotu mazkustīgumu, radot stabilitātes un statistiskuma izjūtas.
Pateicoties miera un skaistuma sajūtām mēs tik ļoti mīlam atpūsties dabā, jo lielākā daļa augu ir zaļā krāsā (lapas un stublājs satur īpašu krāsvielas pigmentu, ko sauc par hlorofilu). Sēžot zālājā vai koka lapotnē atpūšas acis, atbrīvojas un nomierinās organisms.
Starp citu, mākslinieki zina, ka pats ienesīgākais žanrs ir dabasskati. Pircējam var neiepatikties pārāk drosmīgs portrets, pārāk spilgti klusās dabas toņi vai vēsturiskās ainas tēma. Bet mākslinieki, kas zīmē svaiguma pārpilnās pļavas, priedes un bērzus, bez maizes nekad nepaliks, jo lielākā daļa no mums, domājot ar ko greznot viesistabas sienas, instinktīvi apstājas pie sirdi un prātu nomierinošās dabasskata ainas.
Tāpat pamatoti, izvēloties jaunas tapetes darba galda monitoram – acis instinktīvi meklē iespēju atpūsties un visbiežāk izvēlas kaut ko skaistu un bieži vien – tieši zaļu.
Tātad, sasummēsim tās izjūtas, kuras raisās vērojot dabu vai vienkārši zaļu virsmu: cilvēks nomierinās, viņa negatīvās emocijas izgaist. Viņš izjūt maigumu. Šī krāsa nomierina, noņem muskuļu spriedzi un pozitīvi ietekmē sirdsdarbību. Bez tam palīdz tiem, kas izcietuši šoku un tiem, kas grib aizmigt. Ar savu svaigumu ir noderīgs tiem, kam ir intelektuāls darbs – zāles krāsa palīdz koncentrēties un pieņemt lēmumus. Šī krāsa iemieso sevī nekustīgumu, pilnīgu jebkādas kustības iespējamību – tas ir labi nogurušiem cilvēkiem, bet, starp citu, ar laiku var apnikt tiem, kas meklē aktivitāti.
Zaļās krāsa galvenā psiholoģiskā īpatnība ir miers un neitralitāte. Šī rakstura iezīme attaisnojas arī jautājumā, ko zaļā krāsa dara ar priekšmetiem, kas nokrāsoti šajā krāsā: tā nedara neko, neizmaina ne mēbeļu masu, ne apjomu, ne attālumu. Šī mierīgā krāsa ir „patiesa” un „godīga” interjerā. Tā ir inerta un statistiska, bet vienlaikus dzīva un svaiga.
Pamatojoties uz šīm īpašībām, ir saprotams, kāpēc zaļā krāsa ir piemērota noteiktām telpām, bet nelabvēlīga citām. Piemēram, tā būs neaizstājama istabās, kur jūs gribat atpūsties: guļamistabās un buduāros, būs noderīga telpās, kur jūs grasāties domāt un būt moži un koncentrēti – kabinetos, bibliotēkās, bērnistabās, bet tāpat noderēs arī virtuvēs (spilgtu toņu veidā). Taču nevajag krāsot zaļas sienas tur, kur grasāties pavadīt aktīvu ikdienas dzīvi (viesistabās) vai nodarboties ar fizisku slodzi (trenažieru zālēs).
Taču pastāv arī nelielas nianses ar nokrāsām: tā kā šī krāsa ir pietiekami daudzveidīga, daži tās toņi visur nederēs. Spilgti zaļais nederēs lielu virsmu dekorēšanai, bet tumši zaļais tieši otrādi, tiek rekomendēts šim nolūkam, bet būtu labi to akcentēt, izmantojot gaišas, baltas detaļas. Bez tam, tāda tumša krāsa ir laba neapdzīvotām telpām, bet dzīvojamām tā izskatīsies pārāk drūma.
KOMBINĀCIJA
Tagad apstāsimies pie krāsu salikuma izmantojot zaļo krāsu. Tā kā šīs krāsas raksturs ir mierīgs un labvēlīgs, tad īpašu problēmu ar «kaimiņiem» nebūs. Izmantot var praktiski visu, taču, neiesaka izmantot violeto un melno, jo sanāks drūmi.
Bez tam zaļajai krāsai ir kāda svarīga īpašība – tā neitralizē citu krāsu psiholoģisko iedarbību. Pirmkārt, tas attiecas uz enerģisko un agresīvo sarkano – ar zaļo tās kļūst papildkrāsas, un interjers, kas noformēts šajās divās krāsās, kļūst maksimāli mierīgs un sabalansēts.
Labi savienojumi:
1. Vienveidīga gamma: zaļā krāsa savienojumā ar citiem šīs krāsas toņiem un radnieciskām krāsām (jūras viļņu krāsu, zilganzaļo, haki).
2. Neitrāla gamma: savienojumā ar tuviem toņiem (dzelteno, pelēko, zilo, violeto un brūno)
3. Kontrastējoša gamma: savienojumā ar papildkrāsām – sarkano un tās toņiem – rozā, arī balto.
Nekādu īpašu noslēpumu saskaņošanas izvēlē ar zaļo krāsu nav. Vienīgā nianse: ja jūs izvēlaties, kā otro krāsu kādu no aukstajām krāsām, tad zaļajam (atsaucoties uz dekoratoru padomiem) vajadzētu būt vairāk aukstam, piemēram, tuvākam zilganzaļajam. Ja jūs piemeklējat zaļo siltajai krāsai, piemēram, sarkanajai vai dzeltenajai, tad iesaka ņemt siltos toņus, tādus kā ābolu, smaragda, salātzaļo.
Par īpaši patīkamu tiek uzskatīts gaiši zaļā savienojums ar rozā vai balto.
Zaļā krāsa īpašas pretenzijas neizvirza arī pret stilu, kurā būs noformēts interjers. Taču, pietiekami grūti būs atrast etniskos motīvus uz zaļā pamata (ja vien jūs nepiemeklēsiet kādus sarkani zaļos izšuvumus). Pārāk vājš zaļais ir arī minimālismam un hai-tek stilam. Toties lielākā daļa citu stilu to izmanto veiksmīgi.
Zaļās krāsas nokrāsas: Gaišzili – zaļais, Zilganzaļais, Skuju, Olīvu, Ābolu, Salātu, Zāles zaļais.