Jautājuma apraksts:azalea [12.12.2009 - 23:11] |
Sveicināti Astra! Man radās jautājumi saistībā ar Jūsu darbības sfēru. Vai bija viegli izlemt, ka vēlāties macīties šādā profesijā? Vai ķīmijas un bioloģijas zināšanām ir jābūt patiešām pamatīgām, lai varētu ūzsākt studijas un veiksmīgi turpināt arī tālāk? Un kas šajā laikā un mācīšanās procesā, Jums šķita pats interesantākais? Ceru uz Jūsu atsaucību! (hey) |
Speciālista atbilde:
| Sveika.
Es jau no apmēram 8.klases zināju, ka gribu savu profesiju saistīt ar medicīnu, jo ļoti patika un padevās ķīmija un bioloģija. Laikam ejot uz priekšu mana pārliecība arvien vairāk nostiprinājās. Meklēju dažādu informāciju par iespējām un uzdūros Uztura speciālista programmai RSU mājaslapā. Izlasīju un iepatikās un nolēmu, ka tas ir tas, ko vēlos. Cieša saistība ar medicīnu + tas, ka šī profesija man pašai liks visu mūžu sevi uzturēt lieliskā formā. Tā nu iesniedzu dokumentus un, pateicoties labajām sekmēm, tiku budžetā. Ar savu izvēli esmu ļoti apmierināta.
Uzsākot studijas, pamatzināšanām ir jābūt. Ja vēl bioloģiju ne tik ļoti prasa, tad ķīmija nu gan ir jāzin kā reizrēķins. Protams, it kā tik līdzi var arī ar robiem ķīmijā [strādājot papildus ar privātskolotāju], bet tas ir ļoti, ļoti grūti.
Studiju process pats par sevi ir ļoti interesants - pirmie divi kursi ir gluži kā medicīnas fakultātē [tikai apjoms mazliet mazāks]. Jāmācās visi pamatpriekšmeti - anatomija, histoloģija, fizioloģija, pataloģiskā fizioloģija, ķīmija, bioloģija, bioķīmija, pārtikas ķīmija utt. Tagad 3.kursā sākas jau specializētie priekšmeti - uztura mācība, pārtikas produktu ražošana, pārtikas piedevas, pārtikas kvalitāte, uztura gatavošanas tehnoloģija utt.
:) |