Speciālista atbilde:
| Sveiki.
Latvijā šī diēta vispār nav izplatīta, līdz ar to mans viedoklis diez vai būs objektīvs. Protams, es esmu ārzemju literatūrā lasījusi par CKD, bet tās ir tikai teorētiskas zināšanas, praksē ar šādu diētu neesmu saskārusies. Bet nu izteikt savu viedokli, protams, varu. Tā ideja ir tāda, ka 5 dienas ēst principā nevis low carbs, bet gan vispār no carbs. Kas notiek? Organisms sāk šķelt glikogēnu (organisma glikozes rezerves) aknās un muskuļos, jo glikoze šūnām taču ir vajadzīga, tai pat laikā organismā pieaug ketozes līmenis un labāk tiek dedzināti tauki. Pēc tam, kad ir šīs 2 hi carb dienas, tad ir svarīgi samazināt uzņemtos taukus, lai viss neaiziet sadedzināto vietā, bet ir jāēd daudz ogļhidrāti, lai gan aknas, gan muskuļi atgūtu glikogēna rezerves. Svars šādas diētas laikā neapšaubāmi tiek zaudēts, BET. Vienmēr jau ir tie bet :) Ja gribas sabeigt savu organismu, tad uz priekšu. Es ar savām bioķīmijas zināšanām noteikti neieteiktu šo diētu, jo:
1) Nevienmērīgi tiek noslogots insulinārais aparāts, tajās 5dienās insulīns gandrīz neizdalās vispār, jo ļoti maz ir glikoze, kas jānogādā uz šūnām. Savukārt tajās 2 dienās insulīns izdalās ļoti daudz. Daba tā nav paredzējusi. Šāda nevienmērīga insulīna izdale ir ātrākais ceļš uz cukura diābētu. Vai tas ir vajadzīgs?
2) Par cik glikoze netiek uzņemta, tad izdalās insulīna antagonists - glikagons, kas izraisa glikogenolīzi (sašķeļ glikagonu), ketoģenēzi (rada ketonvielas) un glikoneoģenēzi (rada glikozi no taukiem un OBV). Šīs visas ir aizsargreakcijas - normā tā nav jābūt. Organisms to dara tāpēc, lai smadzenēm nebūtu bads, smadzenes bez glikozes iet bojā un tās arī ir visjūtīgākais orgāns, visi citi vēl var kādu laiciņu iztikt bez glikozes, smadzenes nevar. Bet lai iegūtu šo rezerves glikozi, ir jārada ketonvielas, kas šķels taukus. Ketonvielas nozīmē organisma acidozi - vienkāršā valodā grūti paskaidrot, kas tas ir, bet nu principā Tu pārskābini savu organismu un tas ir ātrākais ceļš uz dažādām slimībām un orgānu bojājumiem.
Svaru Tu pilnīgi noteikti zaudēsi, bet vai Tev vajag šo diētu, izlem pats, bet es neiesaku.
Tālāk par otro jautājumu. Par greipfrūtiem ir tā - viņi iedarbojas uz piesātinātajiem (sliktajiem) taukiem. Tas nozīmē, ja apēdīsi torti un pa virsu greipfrūtu, tad visi tortes tauki neaizies Tev tauku rezervēs, bet gan daļa vnk uzreiz izvadīsies ārā. Nekāda Tava organisma tauku šķelšana nenotiek. Iedarbība ir tikai uz apēstajiem taukiem. Un par riekstiem - tur ir nepiesātinātie (labie) tauki, līdz ar to nekas netiks izvadīts ārā. Runa ir tikai par sliktajiem taukiem. |